Астенія: що це таке і як з нею боротись?

Астенія: що це таке і як з нею боротись?

Якщо ваша дитина стала вередливою та дратівливою, швидко втомлюється та погано спить, часто плаче та не може зосередитися на домашньому завданні, можливо, у неї астенічний синдром.

Що ж це таке?

Астенія (від грец. Ἀσθένεια — безсилля, слабкість), астенічний стан, астенічний синдром, астенічна реакція, астенодепресивний синдром, астеноневротичний синдром, нервово-психічна слабкість, синдром хронічної втоми – це патологічний стан, що виявляється підвищеною стомлюваністю та виснаженням з крайньою нестійкістю настрою, ослабленням самовладання, нетерплячістю, непосидючістю, порушенням сну, втратою здатності до тривалої розумової і фізичної напруги, непереносимістю гучних звуків, яскравого світла, різких запахів. У хворих також спостерігають дратівливу слабкість, що виражається підвищеною збудливістю, після якої швидко наступає виснаження, переважання зниження настрою з ознаками примхливості і невдоволення, а також надмірною слізливістю.

Якщо просту втомлюваність після мобілізації психічних і фізичних сил організму можна характеризувати як фізіологічний тимчасовий стан, який швидко проходить після відпочинку, то під астенією розуміються більш глибокі патологічні зміни, що тривають місяцями або навіть роками, впоратися з якими без лікарської допомоги досить важко.

Розрізняють дві форми астенічного синдрому – органічну та функціональну.

Органічна форма зустрічається у 45% пацієнтів та пов’язана з хронічними соматичними захворюваннями або прогресуючими патологіями (неврологічними, ендокринними, гематологічними, інфекційними, гепатологічними, аутоімунними тощо).

Функціональна форма виникає у 55% хворих і вважається оборотним, тимчасовим станом. Такий розлад також називають реактивним, оскільки він є реакцією організму на стрес, перевтому або перенесене гостре захворювання (наприклад, ГРВІ, грип). Окремо виділяють психічну астенію, при якій поряд з функціональними пограничними розладами (тривога, депресія, порушення сну) виявляють астенічний симптомокомплекс.

З’ясувати, що стало причиною розвитку синдрому, необхідно якомога швидше, оскільки, усунувши причину його виникнення, можна ліквідувати симптоми. Часто батьки роблять велику помилку, списуючи ознаки захворювання на звичайну лінь і не сприймають захворювання всерйоз. Лікувати ж астенічний синдром у дітей потрібно, оскільки його симптоми мають тенденцію до наростання, чим пригнічують імунітет, фізичний та психічний стан дитини.

Симптоми астенічного синдрому

Про те, що у дитини розвинувся астенічний синдром, свідчать такі ознаки:

  • підвищена втомлюваність, слабкість – дитина швидше втомлюється і довше відновлюється після навантажень;
  • емоційна нестабільність – дитина стає примхливою, нетерпеливою, непосидючою, дратівливою, часто плаче, бурчить, засмучується без жодного приводу, її настрій дуже часто змінюється, у неї появляється відчуття тривоги, неспокою, що не дає їй розслабитися;
  • погіршення уваги – знижується успішність у школі, дитина часто робить помилки, погано запам’ятовує і повільно виконує завдання;
  • підвищена чутливість до зовнішніх подразників – наприклад, до скрипу дверей, шуму телевізора або пральної машини;
  • порушення сну – дитина погано засинає, часто прокидається, їй сняться кошмари, вранці скаржиться на те, що не виспалася, характерною є сонливість протягом дня;
  • погане самопочуття – можливі головні болі, зниження апетиту, пітливість, задишка, дитина частіше хворіє на простудні захворювання.

Лікування астенічного синдрому у дітей має здійснюватися комплексно: в першу чергу необхідно виявити його причину і при можливості усунути її, а також забезпечити дитині повноцінне харчування, прогулянки на свіжому повітрі, помірну фізичну активність, захистити її від перевантажень і стресів та призначити раціональну фармакотерапію.

Використання психостимуляторів для лікування дітей з астенією є небажаним. Досягнення психостимулюючого ефекту для таких пацієнтів можливе за допомогою препаратів нейрометаболічного ряду, ноотропів, які на сьогоднішній день виділяють у групу антиастенічних засобів, а також адаптогенів. Одним з таких антиастенічних препаратів є розчин Гепаргіну. Аргінін (амінокислота) та бетаїн (ліпотропна речовина), які входять до його складу, забезпечують поліпшення пам’яті, збільшують витривалість під час фізичних навантажень, працездатність, сприяють зменшенню загальної слабкості і втоми, забезпечують прилив сил і енергії.

У лікуванні астенічного синдрому у дітей широко використовуються і рослинні загальнозміцнюючі препарати (адаптогени). Якщо втома поєднується з підвищеною дратівливістю, рекомендовані седативні препарати рослинного або комбінованого складу. Також показаний прийом полівітамінних препаратів і засобів, що містять магній.

 

Городиловська Марта Ігорівна,

к.мед.н., асистент кафедри педіатрії №1

Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

Використана література:

  1. Листок-вкладення до дієтичної добавки Гепаргін.
  2. Немкова С.А. Современные принципы лечения постинфекционных астенических состояний у детей // РМЖ. 2016. № 6. С. 368–372.
  3. Медведев В.Э. Новые возможности лечения астенических расстройств в психиатрической, неврологической и соматической практике // Психиатрия и психофармакотерапия. 2013. № 5 (4). С. 100–105.