Як покращити стан дитини після перенесеної хвороби?

Як покращити стан дитини після перенесеної хвороби?

Будь-яке захворювання, незалежно чи це грип, чи виразкова хвороба шлунка, виснажує дитину, оскільки дитячий організм усі свої сили віддає на боротьбу із хворобою, щоб вона якомога швидше відступила. Після такої важкої боротьби наступає своєрідний упадок сил.

Відразу після закінчення гострого періоду хвороби дитину нерідко ведуть у садочок або школу, забуваючи про те, що ослабленому організму потрібен час, щоб відновити свої сили.

Період відновлення після хвороби називається періодом реконвалесценції. Він йде одразу за гострим періодом. Тривалість цього періоду залежить від тяжкості захворювання та його тривалості. Якщо це грип чи інше вірусне респіраторне захворювання, то на відновлення організм, як правило, витрачає стільки ж часу, скільки триває гострий період. При бронхіті або пневмонії період реконвалесценції триває довше – від 2-3 тижнів до 2-3 місяців.

Дуже важливо в період реконвалесценції допомогти організму відновити свої сили. Простими заходами можна значно покращити загальний стан дитини, а віддавши його на поталу самому собі – затягнути процес одужання.

Що ж допоможе швидше відновити здоров’я вашого малюка?

Існує декілька простих, але дуже ефективних способів зміцнити здоров’я вашого малюка після перенесеного захворювання.

Важливим є наближення режиму дня вашої дитини до такого, яким він зазвичай буває в дитячому садочку або в школі, тобто в першу чергу не давати дитині пізно лягати спати. Обов’язково слід обмежити перебування малюка перед екраном телевізора, комп’ютера і під час хвороби, і після неї.

Гуляти з дитиною потрібно обов’язково! Тому що без свіжого повітря відновити сили важко. Гуляти краще в першій половині дня в лісі або парку. Перший «вихід на природу» повинен пройти в спокої та спогляданні навколишнього світу. Оптимальним є прогулянковий крок, темп якого зазвичай задає дорослий, а не стояння на місці або біганина.

Спробуйте включити в режим дня дитини, яка одужує, ігри та заняття, що сприяють розслабленню нервової системи, – рукоділля, конструювання, ігри з водою, ігри з піском в сенсорних коробках. Справа в тому, що дуже часто до розвитку гострих респіраторних захворювань призводить зниження імунітету дитини, викликане стресом, перевтомою через величезну кількість навчальних навантажень. “Перезавантажити” нервову систему допоможе малювання фарбами, ліплення та інші заняття творчістю.

Дуже важливо приділяти достатньо уваги дитині після одужання. Адже повертаючись до школи або дитячого садочка після хвороби, дитина завжди стикається з більш високими навантаженнями – повернення до робочого режиму, ранній підйом, надолужування пропущеного матеріалу… а організм все ще ослаблений після хвороби. Незважаючи на те, що дитина вже достатньо активна, її організму потрібно відновити все, що було зруйновано інтоксикацією, і поповнити розтрачені за час хвороби резерви. Тому в період одужання збалансоване харчування має чи не найважливішу роль для зміцнення імунітету і видужання. Раціональне харчування допоможе дитині більш повноцінно відновитися та протистояти безлічі нових збудників, якими “збагатився” дитячий колектив за час її відсутності.

Часто дитину у таких випадках починають активно годувати, а це не зовсім вірно. В організму ще недостатньо сил, щоб перетравлювати велику кількість їжі. Дитина повинна їсти стільки, скільки дозволяє її апетит. У міру видужання апетит зростатиме, тоді можна буде збільшувати кількість пропонованої дитині їжі. При цьому їжа повинна легко засвоюватися та не створювати додаткових навантажень на травну систему.

Видужуючому організму потрібна проста, але при цьому смачна і вітамінна їжа: фрукти і овочі, зелень, каші (гречка, рис, вівсянка), відварена курка, тушкована індичка або яловичина, легкі вегетаріанські супи (не м’ясні бульйони).

Якщо у дитини зберігається хороший апетит, нагодувати її – не буде важким завданням. Відварене м’ясо поповнить запаси білка, поживні гарніри з круп та овочів забезпечать клітковиною, яка допоможе вивести з організму токсини. А фрукти, сухофрукти та ягоди містять вітаміни і мікроелементи, необхідні для підвищення імунітету.

Обов’язково до харчового раціону дитини повинні бути включені кисломолочні продукти, які, по перше, нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, а по-друге, сприяють відновленню нормальної мікрофлори кишечника, що є дуже важливим в контексті підвищення імунітету дитячого організму.

Радість, гарний настрій підвищують імунітет, тому нові позитивні емоції для хворої дитини дуже важливі. Шукайте свої способи порадувати дітей – їх одужання значно прискориться.

Із медикаментозних методів покращення стану після перенесеного захворювання можна спробувати мультивітамінні комплекси. Пам’ятайте, що треба бути дуже обережними із засобами, які мають імуномодулюючу дію, оскільки дитяча імунна система ще не є до кінця сформованою, тому ми не можемо спрогнозувати, який саме ефект отримаємо від цих засобів.

Також можна використовувати розчин Гепаргін, до складу якого входять амінокислота аргінін, ліпотропна речовина бетаїн та іони цитрату. Цей розчин здійснює комплексний вплив на дитячий організм, оскільки має властивість усувати наслідки інтоксикації, покращує апетит, стимулює імунну систему та бореться з проявами астенії.

 

Городиловська Марта Ігорівна,

к.мед.н., асистент кафедри педіатрії №1

Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

Використана література:

  1. Листок-вкладення до дієтичної добавки Гепаргін.