Гепаргін як допоміжний засіб у терапії акне: чому варто включити його в схему лікування

Гепаргін як допоміжний засіб у терапії акне: чому варто включити його в схему лікування

Т. Г. Матвієнко, шкірно-венерологічний диспансер № 1 Дніпровського р-ну м. Києва

ЗАГРУЗИТЬ ОРИГИНАЛ СТАТЬИ

Акне (вугрова хвороба) – хронічне рецидивуюче захворювання сально-волосяних фолікулів, що, на думку різних авторів, є генетично детермінованим. Акне має місце в 50-80% осіб вікової групи від 13 до 30 років, частіше в чоловіків.

Пік захворювання припадає на період статевого дозрівання.

Приблизно у 2% випадків захворювання набуває важкої форми з утворенням конглобатних, флегмонозних вугрів. Перебіг захворювання хвилеподібний, із частими загостреннями. До ускладнень акне відносяться застійні плями, телеангіектазії, атрофічні й гіпертрофічні рубці. Навіть незначні прояви вугрової хвороби можуть зумовити емоційні розлади із серйозними психологічними наслідками.

Причинами розвитку акне є:

 • гіперандрогенія і пов’язана з нею надлишкова продукція шкірного сала;
 • фолікулярний гіперкератоз і порушення десквамації епітелію;
 • запалення сальних залоз.

Фолікулярний гіперкератоз і дисфункція сальних залоз призводять до закупорки фолікула й утруднення проникнення повітря в канал, де створюються анаеробні умови, сприятливі для розмноження

Propionіbacterium acnes. Уже на ранніх стадіях колонізації фолікула відбувається продукція речовин – медіаторів запалення (ліпаз, протеаз, гіалуронідази, факторів хемотаксису), які сприяють розвитку запальної й імунної реакції.

Вугрову хворобу здебільшого виявляють у підлітків, проте часто вона зустрічається і в більш зрілому віці.

Як  може  допомогти  Гепаргін  при  акне?

Гепаргін є джерелом амінокислот аргініну та бетаїну, яким притаманний протиастенічний, антигіпоксичний,  цитопротекторний, гепатопротекторний і детоксикуючий вплив на організм. Ефекти аргініну в лікуванні акне

 1. Як уже згадувалося, з проблемою акне стикається мало не кожен другий підліток. Аргінін є одним з найефективніших стимуляторів продукції соматотропного гормона гіпофіза (гормона росту). У дітей нестача цієї амінокислоти в раціоні призводить до уповільнення росту, статевого дозрівання тощо.
 2. Проблемна шкіра при акне може негативно вплинути на психіку і поведінку хворого, особливо в підлітковому періоді. На дмірна стурбованість дефектом зовнішності ускладнює особисту, соціальну та професійну реалізацію. L-аргінін чинить позитивний психотропний ефект, покращуючи настрій; редукує симптоми депресії, поліпшує активність, увагу та пам’ять (Лейдерман, 2002).
 3. Акне найчастіше еволюціонує в постакне з утворенням рубців. Особливо часто рубці з’являються внаслідок аутоекстракції вугрів. У більшості пацієнтів потягом тривалого часу на відкритих ділянках шкіри наявний дерматоз, що часто рецидивує. Це спричиняє серйозні труднощі в побуті, виборі професії, працевлаштуванні, що негативно позначається на соціальному статусі і матеріальному рівні.

L-аргінін – напівнезамінна амінокислота, тобто він частково синтезується в організмі людини. Але в періоди інтенсивного росту, захворювань або стресу знижується рівень ендогенного синтезу цієї сполуки, у зв’язку із чим слід забезпечити її надходження в організм ззовні. Аргінін є вкрай необхідним джерелом для синтезу оксиду азоту (NO) й інших біологічно активних сполук (орнітину, цитруліну, глутамату, проліну, глутаміну, глутатіону, гамма-аміномасляної кислоти, спермітину, креатиніну, агматину) (Степанов и др., 2004). Аргінін є основою для ферменту NO-синтетази, яка виступає каталізатором при синтезі NO в клітинах ендотеліальної оболонки судин. Посилена продукція NO сприяє дилатації периферичних судин і зниженню загального периферичного опору, що покращує кровообіг у периферичних судинах і доставку кисню до головного мозку (Böger R. H., 2014). Встановлено, що NO інгібує гіпоталамогіпофізарно-наднирникову систему, зменшуючи її функціональну активність і в такий спосіб справляючи стрес-лімітуючий вплив при багатьох патологічних станах.

 1. Субстратом запалення при акне є придатки шкіри, перш за все сальні залози, що прилягають до волосяного фолікула, а також, в окремих випадках, апокринові потові залози. Ступінь активності продукції шкірного сала різний і залежить від кількості сальних залоз на ділянці шкіри, швидкості проліферації себоцитів і їхньої диференціації.

Синтез шкірного сала – клітинноопосередкований процес. Клітини, що містяться в сальній залозі, після проліферації і диференціації поступово розпадаються, їхні мембрани руйнуються, і вміст виділяється у вигляді сала. Зона епітелію вивідних проток, який кератинізується, – субстрат для гіперкератозу. Кінцевим етапом є утворення сально-рогових пробок (комедонів).

Патогенез акне залежить від низки факторів, як-от: гіпертрофія сальних залоз; запалення; кератинізація фолікула; гіперколонізація мікрофлори шкіри. Ініціально на появу акне може впливати гормональний фон (рівень секреції андрогенів).

На цьому етапі аргінін збільшує швидкість відновлення пошкоджених тканин, сприяє синтезу молекул протеїну, завдяки чому прискорюється процес загоєння. Аргінін бере участь в утворенні L-проліну, без якого неможливий синтез колагену, за рахунок чого пришвидшується відновлення цілісності шкірних покривів. Крім того, під впливом аргініну зменшуються вираженість болю і набряк, що пояснюється поліпшенням www.health-ua.com центрального і периферичного кровообігу. За рахунок підвищення внутрішньоклітинної концентрації цГМФ та активації калієвих каналів NO здійснює протизапальні ефекти.

 1. Бетаїн чинить позитивні ефекти не лише на пов’язані з акне порушення, а й на весь організм загалом. Ґрунтуючись на результатах дослідженнях, можна констатувати, що бетаїн – ліпотропна речовина, яка є осмопротектором та донором метильних груп. Він також підвищує апетит, покращує травлення; було показано, що бетаїн збільшує м’язову масу, поліпшує репродуктивний потенціал і зміцнює лімфатичну систему. Людині бетаїн необхідний для підтримання травних функцій і формування клітин, для захисту нирок від ушкодження, а також для стимулювання синтезу ДНК/РНК.
 2. Основою лікування акне останнім часом стала зовнішня або системна терапія ретиноїдами, при цьому в процесі отримання такого лікування багато пацієнтів скаржаться на сухість шкіри. Бетаїн має хороші зволожувальні й осмопротекторні властивості, що допомагає підтримувати водний баланс усередині клітин.
 3. Багатьом жінкам із проблемами акне і порушеним гормональним фоном рекомендована гормональна терапія. Гормональні лікарські засоби перешкоджають переходу неактивного тестостерону в активну форму – дигідротестостерон, витісняючи 5α-редуктазу, або блокують андрогенні рецептори.

Гіпотеза про гормонасоційовану дію бетаїну підтверджується даними про відсутність його впливу на ризик прогресування раку в жінок після оваріоектомії. Водночас опубліковані дані відкривають обнадійливі перспективи і щодо чоловіків: додаткове введення бетаїну супроводжується зниженням ризику аденоми передміхурової залози і колоректального раку. Таким чином, очевидна необхідність за допомогою більш точних досліджень оцінити можливості профілактичного застосування бетаїну жінками фертильного віку, а також його значення як онкопротекторного агента.

Сьогодні тема акне (вугрової хвороби) дуже актуальна як для дерматовенерологів,

Додавання  Гепаргіну  до  комплексної  терапії  покращує результати  лікування так і для лікарів інших спеціальностей. Інтерес до цієї проблеми пояснюється різноманітністю клінічних проявів захворювання. Косметичні проблеми значною мірою погіршують соціально-психологічні, міжособистісні відносини в більшості пацієнтів. Гепаргін варто застосовувати як доповнення до основної терапії, він допоможе покращити психоемоційний стан, купірувати запалення і прискорити процеси загоєння при акне, особливо в разі лікуванні ретиноїдами.